oldradio.pl katalog starej radiotechniki
 

Nazwa firmy pochodziła od imienia i nazwiska założyciela Natana Wisenberga, który zajmował się importem sprzętu radiowego od 1919 r. Była jedną z pierwszych firm powstałych na rynku polskim i zajmowała się dostawami dla Ministerstwa Spraw Wojskowych. W tym czasie jednak nie prowadziła własnej produkcji tylko sprzedawała części radiowe i gotowe odbiorniki sprowadzane z zagranicy.<br
Firma mieściła się w Warszawie przy ulicy Królewskiej 31. Własną produkcję rozpoczyna w roku 1926 lub 1926 r. w warsztatach produkcyjnych przy ul. Puławskiego. Głównym produktem własnym firmy były radioodbiorniki, dodatkowo produkowane były również wzmacniacze, prostowniki, słuchawki i inne akcesoria radiowe.

Forma Natawis miała także oddziały w Łodzi, Krakowie i Poznaniu, które zajmowały się dystrybucją produktów. Kres istnieniu firmy położył wybuch II Wojny Światowej we wrześniu 1939 roku.

Do roku 1935 odbiorniki radiowe produkcji Natawisa były oznaczane według następującego kodu:

Odbiorniki lampowe:
- pierwsza litera: G = aparat z wbudowanym głośnikiem; brak litery = bez głośnika
- druga litera: rodzaj zasilania: Z = prąd zmienny; S = prąd stały; B = bateryjne
- pierwsza cyfra: liczba obwodów strojonych
- druga cyfra: liczba lamp (bez prostowniczych)
- trzecia cyfra: wersja aparatu

Odbiorniki detektorowe:
- pierwsza litera: D = odbiornik detektorowy
- pierwsza cyfra: liczba obwodów strojonych
- druga cyfra: wersja aparatu

Przykładowe oznaczenia: GZ123, GZ136, D11

Od roku 1935, podobnie jak inne firmy, Natawis nadawała swoim odbiornikom nazwy własne ? np. Herold, Imperator, Cezar, Royal, Olimp.