oldradio.pl katalog starej radiotechniki
 

Nazwa firmy pochodziła od imienia i nazwiska założyciela Natana Wisenberga, który zajmował się importem sprzętu radiowego od 1919 r. Była jedną z pierwszych firm powstałych na rynku polskim. W pierwszych latach istnienia II Rzeczpospolitej zajmowała się dostawami dla Ministerstwa Spraw Wojskowych i innych agend rządowych. W tym czasie nie prowadziła własnej produkcji tylko sprzedawała części radiowe i gotowe odbiorniki sprowadzane z zagranicy.

Firma mieściła się w Warszawie przy ulicy Królewskiej 31. Własną produkcję rozpoczęła w roku 1926  w warsztatach produkcyjnych przy ul. Puławskiego. Głównym produktem własnym firmy były radioodbiorniki, dodatkowo produkowane były również wzmacniacze, prostowniki, słuchawki i inne akcesoria radiowe.

Wobec silnej konkurencji na rynku krajowym oraz trudności czynionych ze względu na żydowskie pochodzenie właściciela, przedsiębiorstwo, obok sprzedaży gotowych odbiorników, było nastawione na sprzedaż części do radioodbiorników. Zbytowi części do sprzętu „radjo-aktywnego” pomagała działalność wydawnicza firmy. Natawis sukcesywnie wypuszczał instrukcje i samouczki (wraz ze schematami) do samodzielnej konstrukcji odbiorników radiowych. Był to znakomity zabieg marketingowy, ponieważ na przełomie lat 20. i 30. XX wieku w Polsce dochody ze sprzedaży części radiowych były o około jedną trzecią wyższe niż ze sprzedaży gotowych odbiorników.

Firma Natawis miała także oddziały w Łodzi, Krakowie i Poznaniu, które zajmowały się dystrybucją produktów. Kres istnieniu firmy położył wybuch II Wojny Światowej we wrześniu 1939 roku.

Do roku 1935 odbiorniki radiowe produkcji Natawisa były oznaczane według następującego kodu:

Odbiorniki lampowe:
- pierwsza litera: G = aparat z wbudowanym głośnikiem; brak litery = bez głośnika
- druga litera: rodzaj zasilania: Z = prąd zmienny; S = prąd stały; B = bateryjne
- pierwsza cyfra: liczba obwodów strojonych
- druga cyfra: liczba lamp (bez prostowniczych)
- trzecia cyfra: wersja aparatu

Odbiorniki detektorowe:
- pierwsza litera: D = odbiornik detektorowy
- pierwsza cyfra: liczba obwodów strojonych
- druga cyfra: wersja aparatu

Przykładowe oznaczenia: GZ123, GZ136, D11

Od roku 1935, podobnie jak inne firmy, Natawis nadawała swoim odbiornikom nazwy własne, np. Herold, Imperator, Cezar, Royal, Olimp.