oldradio.pl katalog starej radiotechniki
 

ELEMENTY SKŁADOWE ODBIORNIKÓW

Przeglądając różne typy Pionierów, uwagę zwraca mnogość odmian zastosowanych podzespołów (w identycznych miejscach układu). I to nie tylko w egzemplarzach różniących się znacznie rokiem produkcji. W pierwszych latach powojennych tłumaczyć to można ogólnym brakiem wszystkiego.  W zasadzie brak wszystkiego był zjawiskiem powszechnym przez cały czas funkcjonowania jedynie słusznego ustroju, więc ... zostawmy politykę a zajmijmy się Pionierami.

Przełącznik napięcia zasilanie należał do nielicznych elementów, które zmieniały się w minimalnym stopniu. Przedstawiamy typ najczęściej spotykany.

 

Z tyłu chassis zamocowana jest preszpanowa płytka z siedmioma kołkami. Górnego kołka, (nie jest wykorzystywany) może nie być. Aby zmienić napięcie zasilania należy zdjąć, pociągając do siebie bakelitowy pierścień
i założyć go napisem 220V lub 125V do góry. 
Przy zakładaniu należy zachować ostrożność, gdyż nie ma żadnej blokady, uniemożliwiającej błędne założenie pierścienia. Wewnątrz pierścienia znajdują się trzy pary połączonych styków, zwierających odpowiednie kołki.Opornik redukcyjny włączany jest w szereg z włóknami żarzenia lamp (suma nominalnych napięć żarzenia lamp jest mniejsza od napięcia zasilającego). Występuje nie tylko w różnych wykonaniach ale także w różnych kolorach. Poniżej cztery przykłady.
 

Tylko 3 sekcje. Dodatkowo w obwodzie żarzenia występuje bareter. 4 sekcje, z tego najniższa nie wykorzystana (bareter). 4 sekcje, 6 końcówek. Wszystkie wykorzystane. 4 sekcje, 7 końcówek. Wszystkie wykorzystane.Filtry p.cz. to nastrojone fabrycznie na częstotliwość pośrednią obwody rezonansowe. Bywają ekranowane, nieekranowane oraz w różnych kubeczkach.

Pierwszy filtr nieekranowany, mocowany do chassis przy pomocy zaginanych blaszek. Obydwa filtry ekranowane, mocowane przy pomocy bakelitowych klinów.
 
 
Obydwa filtry ekranowane, mocowane przy pomocy zaginanych blaszek. W jednym z najstarszych Pionierów kubki miały przekrój kwadratowy.
Ciąg dalszy oczywiście nastąpi ...