Logo
Logo
 
 
Naprawa okleiny (forniru)

To jeden z kluczowych elementów naszego dzieła. Trzeba go wykonać szczególnie starannie. Jeśli w którymś miejscu okleina odkleiła się od podłoża, musimy ją przykleić. W tym celu moczymy fornir wodą. Wilgotny fornir jest miękki i daje się łatwo przycisnąć do podłoża. Fornir powinien być wilgotny, ale nie mokry (zbyt mokry powoduje rozrzedzenie kleju i osłabienie połączenia). Przy pomocy strzykawki wprowadzamy klej pod fornir. Staramy się sięgnąć jak najgłębiej tak, aby nie pozostawiać wolnej nie przyklejonej przestrzeni. Na wierzch przykładamy kawałek folii albo taśmy malarskiej, następnie prostą gładką deseczkę i ściskamy przy pomocy ścisków stolarskich. Jeśli nie położymy folii, deseczka przyklei się do forniru, a tego przecież nie chcemy. Ponadto deseczka musi być gładka, inaczej jej wzór odciśnie się na rozmiękczonym fornirze. W ten sposób postępujemy z wszystkimi miejscami, w których fornir jest odklejony.

Jeżeli widzimy pęcherze odstającego forniru pośrodku ścianki, to po zwilżeniu wodą nacinamy fornir ostrym nożem wzdłuż słoi i wstrzykujemy pod spód klej. Przykładamy folię i dociskamy. Po wyschnięciu miejsce cięcia jest prawie niewidoczne. Później możemy je ewentualnie zaszpachlować. Jeżeli gdzieś występuje ubytek forniru, wówczas musimy wykonać tzw. wstawkę. Zniszczony fragment forniru wycinamy tak, aby otrzymać obszar w kształcie prostokąta. Przygotowujemy liść forniru z takiego samego gatunku drzewa o takim samym lub zbliżonym kolorze. Z nowego liścia wycinamy kawałek dokładnie odpowiadający wyciętemu fragmentowi, smarujemy klejem, dociskamy i pozostawiamy do wyschnięcia.

Wymiana forniru na całej powierzchni ścianki jest trochę bardziej kłopotliwa. Najpierw zdzieramy warstwę starego forniru. Do tego celu możemy użyć szlifierki i gruboziarnistego papieru ściernego. Wycinamy odpowiedni kawałek forniru nieco większy niż podłoże. Zwracamy uwagę na kierunek słoi. Oczywiście zachowujemy oryginalny. Jeśli musimy złączyć dwa kawałki forniru, sklejamy je taśmą malarską. Powierzchnię ścianki smarujemy klejem, przykładamy fornir i równomiernie dociskamy. W tej operacji najważniejszy jest równomierny docisk. Możemy to wykonać jak na zdjęciu obok. Wykorzystujmy prostą powierzchnię stołu, kawałek grubej deski i jak najwięcej ścisków stolarskich. Im silniejszy docisk, tym lepiej. Po wyschnięciu kleju obcinamy i szlifujemy brzegi. Na koniec całą powierzchnię forniru szlifujemy aż do uzyskania gładzi. Najpierw grubszym papierem, później drobnym. Jest to czynność bardzo pracochłonna i jeśli mamy szlifierkę, korzystamy z niej. Ostatnie szlifowanie wygładzające prowadzimy ręcznie, wzdłuż słoi tak, aby uniknąć poprzecznych rys, które mogą zeszpecić nasz wysiłek.