oldradio.pl katalog starej radiotechniki
 

  

detefon 200

 

pionier 360

 

koliber

jubilat 360

Co znajdziesz na tej stronie?

Podstawowa zawartość stony, to katalog starego sprzętu radiowego. Katalog można przeglądać z zastosowaniem dowolnej selekcji (np. wybór określonego typu sprzętu, producenta, roku produkcji).  Pozwala to odszukać informację o konkretnym modelu lub zidentyfikować model na podstawie znanych szczegółów. Można także zastosować różne sposoby sortowania katalogu: wg nazwy, producenta, roku produkcji. Informacje o ostatnich zmianach w katalogu znajdziesz na stronie  Pozycje ostatnio zmieniane, Nowości można śledzić na stronach pozycje ostatnio dodane oraz nowe ilustracje.

Co to jest "stary sprzęt"? Dla ludzi urodzonych w pierwszej połowie XX wieku są to niewątpliwie odbiorniki przedwojenne. I taka miała być pierwotnie zawartość katalogu. Dla nieco młodszych, stare radio to także "Pionier" lub "Stolica". Dla jeszcze młodszych, zabytkowym radiem bywa znaleziony na strychu zakurzony "Jubilat" lub tranzystorowy radiomagnetofon. Z biegiem lat coraz to nowsze urządzenia stają się zabytkowe. Dla najmłodszych zaskoczeniem bywa fakt, że w ogóle produkowano takie urządzenia, jak radioodbiornik czy magnetofon.

Początkowo katalog obejmował wyłącznie odbiorniki radiowe, później pojawiły się także gramofony, magnetofony i inne "grające" wynalazki. Obecnie umieszczany jest tu głównie sprzęt elektroakustyczny wyprodukowany w Polsce w XX wieku. Wpisanych jest także kilkadziesiąt odbiorników zagranicznych, spotykanych często w kraju. Katalog nie jest kompletny i prawdopodobnie nigdy kompletny nie będzie. Można tu znaleźć też kilka artykułów o starej radiotechnice i radiofonii. Niektóre są tylko rozpoczęte a jeszcze nie zakończone.

Skąd pochodzą materiały?

Witryna nie jest prezentacją kolekcji odbiorników, lecz zbiorem informacji o nich. Materiały do katalogu wprowadzane są przez grupę redaktorów - ochotników. Część tekstów i ilustracji to ich prace własne, pozostałe pochodzą ze starych książek i czasopism o tematyce radiotechnicznej oraz ze stron internetowych hobbystów i kolekcjonerów.  Redaktorem może zostać każdy, kto ma trochę czasu, coś do powiedzenia na temat starej radiotechniki oraz skontaktuje się z administratorem za pomocą poczty elektronicznej pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szata graficzna i układ katalogu nie zmienia się od lat. Jesteśmy opóźnieni o ćwierć wieku za facebookami, instagramami i twitterami. Nic tu nie błyska, nie mruga i nie śpiewa. I pewnie tak już pozostanie.

Prawa autorskie

Większość prezentowanych tu informacji publikujemy były na otwartej licencji Creative Commons CC BY-SA.  Oznacza to w uproszczeniu, że pobrane stąd materiały można rozpowszechniać w dowolnym medium i formacie, dla dowolnego celu, także komercyjnego. Należy przy tym podać autora i źródło pozyskania materiałów oraz udostępniać je na tych samych zasadach.

Część naszych materiałów należy do domeny publicznej, więc nie ma w stosunku do nich żadnych ograniczeń. Jeszcze inne publikowane są na zasadzie tzw. prawa cytatu, które zezwala na przytanie urywków rozpowszechnionych utworów (także fotograficznych) lub drobnych utworów w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie.