Kosmos K81A

Kosmos K81A - widok z przodu Kosmos K81A - widok z tyłu na chassis
Widok z przodu Widok z tyłu na chassis

Opis odbiornika

Kosmos K81A jest to najprostszy z odbiorników firmy Kosmos produkowanych w 1935 roku. Jest on identyczny z odbiornikiem Philips 946A - chassis jest identyczne, różnią się tylko skrzynką. Skrzynka odbiornika Kosmos jest kształtu pionowego, z trzema pionowymi szczebelkami na obu przedniech bocznych krawędziach. Trochę niżej niż w połowie wysokości, po prawej stronie umieszczona jest malutka, opisana w długościach fal skala w bakelitowym okienku. U dołu skrzynki znajdują się cztery pokrętła, z których oba skrajne są umieszczone nieco wyżej od środkowych. Pokrętło pod skalą to strojenie, na lewo od niego sprzężenie z anteną (siła odbioru), dalej zmiana zakresu i reakcja. Wyłącznik sieciowy umieszczony jest nietypowo - mała dźwigienka na prawej bocznej ściance odbiornika. W lewym górnym rogu znajduje się wycięcie na głośnik ozdobione drewnianymi listewkami układającymi się w kształt zbliżony do znaku firmy samochodowej Skoda, kształt tych listewek jest identyczny jak w odbiorniku Kosmos K85A, tylko jest mniejszy. Dodatkowo na chassis, dostępny od tyłu, po lewej stronie (patrząc od tyłu odbiornika) zamontowany jest podwójny eliminator stacji lokalnej.

Pod względem elektrycznym jest to prosty jednoobwodowy, trzylampowy, mocno oszczędny układ. Sygnał z anteny przechodzi przez dwa eliminatory, które mogą być zwarte za pomocą wkręcenia śrubek umieszczonych pod kondensatorami strojącymi eliminatory, dochodzi dalej na pierwszy i jedyny obwód odbiornika. Obwód strojony jest nietypowy - kondensator strojący nie jest dołączony do masy jak normalnie, ale przez kondensator 1000cm, zaś sygnał w.cz. z anteny doprowadzony jest do punktu połączenia kondensatora strojącego i kondensatora 1000cm. Zmiana zakresu z fal długich na średnie realizowane jest poprzez zwarcie części zwojów cewki obwodu strojonego. Obwód ten steruje siatkę lampy reakcyjnej - triody E499 Philipsa. Prąd anodowy zawierający zdetekowaną małą częstotliwość i resztki w.cz. przepływa przez cewkę reakcyjną wspólną dla obu zakresów, siła reakcji kontrolowana jest indukcyjnie za pomocą zbliżania i oddalania cewki reakcyjnej.

Sygnał z anody lampy detektorowej poprzez prosty filtr eliminujący resztki wysokiej częstotliwości steruje siatką triody wzmacniacza wstępnego m.cz. na lampie E438. Dodatkowo bezpośrednio do siatki tej lampy dołączone jest wejście gramofonowe. Wzmacniacz ten pracuje w typowym układzie oporowym i steruje końcowy wzmacniacz mocy z pentodą głośnikową C443. Obciążeniem wzmacniacza jest wbudowany głośnik dynamiczny z transformatorem, odbiornik nie ma możliwości podłączenia dodatkowego głośnika. Do zasilania odbiornika służy prąd zmienny z sieci o napięciu 110V, 120V lub 220V wybieranym zworą na transformatorze. W zasilaczu wykorzystano prostowanie jednopołówkowe diodą typu 1802. Do zasilania siatki lampy głośnikowej ujemnym napięciem stałym wykorzystano układ ogólnego minusa - ujemny koniec uzwojenia anodowego dołączony jest do masy poprzez rezystor na którym prąd zasilający anody lamp wytwarza ujemny spadek napięcia. Napięcie z tego rezystora po wyfiltrowaniu zasila siatkę lampy C443

Schemat odbiornika

Powrót do strony KOSMOS