oldradio.pl katalog starej radiotechniki
 
 
Karta katalogowa nr 274
liczba wyświetleń: 9328
Producent: ZRK
Model: ZK 246
Rodzaj sprzętu: Magnetofon
Klasyfikacja: szpulowy
Kraj: Polska
Rok produkcji: 1972
Zasilanie: sieć, zmienny
Wymiary: 440x340x170
Elementy aktywne: tranzystory
Opis:
Magnetofon szpulowy stereofoniczny. Podobny do ZK-146 ale ma dwie prędkości przesuwu taśmy: 9,53 i 19,05 cm/s. Prezentowany na MTP w 1972 r. Mechanizm zastosowano później w magnetofonach M2404, M2405, Ariach, Operach i Opusach (M2407, M2408, M2411, M2412, M2425).
Standardowy dwu-prędkościowy czterościeżkowy stereofoniczny magnetofon szpulowy.
Ten pełno-tranzystorowy magnetofon taśmowy jest przystosowany do pracy na dwóch pozycjach: poziomej oraz pionowej i zapewnia poprawną pracę z taśmami nawiniętymi na szpulach o średnicy do 18 cm. Wyposażono go w dwie prędkości przesuwu taśmy, licznik cyfrowy przesuwu taśmy z możliwością natychmiastowego skasowania wskazań, podwójny magnetoelektryczny wychyłowy podświetlony wskaźnik wysterowania dla kanałów L i P oraz urządzenie szybkiego i automatycznego zatrzymywania. W magnetofonie tym istnieją możliwości zapisu i odczytu w technice stereofonicznej dwukanałowej lub technice monofonicznej czterokanałowej. Możliwość zapisu synchronicznego powiększa zakres funkcji magnetofonu (kolejne zapisywanie na oddzielnych ścieżkach, a odczytywanie treści jednocześnie z obydwu ścieżek). W ten sposób można zapisać np. śpiew na tle podkładu muzycznego lub śpiewać ze sobą w duecie. Tekst i muzykę nanosi się na oddzielne ścieżki, istnieje więc możliwość niezależnego ich korygowania i powtórnego zapisu. Magnetofon jest wyposażony w dwa głośniki kontrolne umieszczone na lewej i prawej ściance jego obudowy, jednak właściwą jakość odtwarzania z uzyskaniem efektu stereofonicznego można otrzymać podłączając do specjalnych gniazd dodatkowe głośniki 4 ¸ 8W.
Zastosowany w magnetofonie wzmacniacz m.cz. o mocy wyjściowej 2x5 W, można wykorzystać do wzmacniania sygnałów z takich źródeł jak gramofon, tuner odbiornika radiowego, mikrofon lub magnetofon kasetowy. W tym celu wystarczy włączyć jedynie klawisz „Zapis” bez włączania klawisza „Start”. Zastosowane we wzmacniaczu m.cz. regulatory wzmocnienia w postaci potencjometrów suwakowych umożliwiają niezależną, cechowaną w wielkości regulację wzmocnienia oddzielnie w kanale L i P.

(1) autor nieznany, ZK 246

(2) autor nieznany, ZK 246