oldradio.pl katalog starej radiotechniki
 
 
Karta katalogowa nr 1894
liczba wyświetleń: 2365
Producent: Natawis
Model: Piccollo Z
Rodzaj sprzętu: Radioodbiornik
Klasyfikacja: bezp. wzmocnienie
Zakresy: D,S,K
Kraj: Polska
Rok produkcji: 1935/36
Zasilanie: bateryjne
Elementy aktywne: lampy
Opis:
Natawis Piccolo to prosty jednoobwodowy odbiornik, przystosowany do odbioru stacji w zakresie średnio i długofalowym. Odbiornik schowany jest w drewnianej skrzynce w układzie pionowym. Wyposażony jest w podkówkową skalę, z nazwami stacji. Posiada trzy pokrętła regulacyjne. Prawe odpowiada za zamianę zakresu i regulację czułości poprzez wybór odczepu na cewce wejściowej, środkowe to strojenie, a prawe reguluje reakcję.

Układ elektryczny jest prosty i typowy dla tego rodzaju odbiorników. Sygnał z anteny przechodzi przez eliminator stacji lokalnej w postaci pojedynczego obwodu rezonansowego. Kondensator obwodu elminiatora jest kondensatorem zmiennym, umożliwia dostrojenie eliminatora do zakłócającej stacji, i jest wbudowany w odbiornik, zaś cewka w zależności od wymaganego zakresu wkładana jest w gniazdo na chassis. Sprzężenie z anteną jest indukcyjne, przy czym dla zakresu fal średnich można wykorzystać jeden z trzech odczepów na cewce antenowej, w celu uzyskania optymalnej czułości. Reakcja jest indukcyjna, regulowana kondensatorem zmiennym włączonym w szereg z cewką reakcyjną. Detektor zbudowany jest na triodzie, prawdopodobnie typu AR4101 firmy Tungsram. Ze względu na niewielkie wzmocnienie możliwe do uzyskania na detektorze reakcyjnym z triodą następny stopień - wzmacniacz mocy sterowany jest przez transformator podwyższający m.cz.

Wzmacniacz mocy wykorzystuje pentodę głośnikową, najprawdopodobniej PP416 firmy Tungsram. Obciążeniem lampy głośnikowej jest głośnik elektromagnetyczny, z wysokoomowym uzwojeniem, włączony bezpośrednio w anodę lampy końcowej, bez pośrednictwa transformatora. Równolegle do wbudowanego głośnika podłączone są gniazda głośnika zewnętrznego. Odbiornik umożliwia pracę jako wzmacniacz dla gramofonu, gniazdo wejściowe dla sygnału audio jest połączone bezpośrednio na siatkę triody detektora. Układ zasilania jest prosty, składa się z transformatora sieciowego z odczepami umożliwiającymi zasilanie z sieci o napięciu 110V, 120V, 135V, 150V i 220V. Prostowanie jest jednopołówkowe, z wykorzystaniem diody prostowniczej, najprawdopodobniej V430 firmy Tungsram.

Żródło opisu: http://www.stareradia.pl, Tomasz Szcześniak

(1) 2018-04-23, Tomasz Szcześniak, Front radia

(2) 2018-04-23, Tomasz Szcześniak, Wnętrze