oldradio.pl katalog starej radiotechniki
 
 
Karta katalogowa nr 1809
liczba wyświetleń: 619
Producent: Diora
Model: Ślązak DMP-401 URC
Rodzaj sprzętu: Radioodbiornik
Klasyfikacja: stacjonarny
Zakresy: D,S,K,U
Kraj: Polska
Rok produkcji: 1977
Zasilanie: sieć, zmienny
Wymiary: 510×180×120, 3 kG
Elementy aktywne: tranzystory + ukł. scalone
UL1402P,UL1211N, tranzystory 5
Opis:

Na początku lat 70.  zakupiono w Polsce dwie licencje związane ze sprzętem elektronicznym: japońską na produkcję potencjometrów, gdzie na płytce laminatowej (lub ceramicznej) nanoszono warstwę oporową metodą sitodruku oraz belgijską licencję na produkcję hybrydowych układów grubowarstwowych. Powstawały programy rządowe z dużym budżetem na wykorzystanie tych licencji i gdzieś trzeba było te fundusz zużyć. Prace projektowe prowadził Ośrodek Badawczo Rozwojowy Techniki Hybrydowej i Rezystorów w Krakowie a produkcję podjęły Zakłady Elektroniczne TELPOD. Z potencjometrami poszło nieźle, sukcesem zakończyły się też prace przy grubowarstwowym wzmacniaczu mocy GML-025 (wykorzystanym m.in. w Elizabeth).

W masowej skali technika hybrydowa miała być zastosowana przez produkcji odbiorników radiowych przez Diorę.  Nie udało się jednak, mimo wielu starań nanieść metodą sitodruku rezystorów na laminat papierowo-fenolowy z którego Diora robiła płytki drukowane. Jednak program rządowy powstał, pieniądze wydano a przedstawiciele partii, rządu i zjednoczenia „Unitra” kontrolowali realizacje harmonogramu. Polak potrafi – w Krakowie wymyślono, że owe oporniki naniesione zostaną metodą sitodruku na oddzielne płytki ceramiczne z rzędem nóżek a dopiero te płytki będą wlutowane do płyty drukowanej odbiornika. W ten sposób powstały trzy Układy Rezystywno-Pojemnościowe URC001, URC002 i URC003. Miały zastosowanie wyłącznie przy produkcji odbiornika Ślązak lub pokrewnych modeli Diory. Układy te zaznaczone sa np. na schematach odbiorników Alba i Akord. W tym ostatnim - tylko URC003. Jeszcze nie zweryfikowany, czy były tam zastosowane w rzeczywistości.

W egzemplarzach z układani URC potencjometry suwakowe nie mają - jak w późniejszej produkcji - metalowej osłony.

Płyta o symbolu 2217-258 oraz schemat odbiornika z układami URC został zamieszczony na wydanej przez WKiŁ instrukcji serwisowej Ślązaka. Jest tam także niespotykany w realnych egzemplarzach układ UL1402 w metalowej, "grzybkowej" obudowie.

Gdy wrzawa medialna ucichła, W Diorze przeprojektowano płytę na 2217-258/N, na której w miejscu URC pojawiły się zwykłe oporniki.

Inne materiały:

(1) 2016-02-04, qann.wikidot.com, Nowa, niemontowana płyta

(2) 2022-07-18, Wojciech Pysz, Płyta z realnego odbiornika

(3) 2016-02-04, qann.wikidot.com, Ślązak DMP-401 URC

(4) 2022-07-18, Wojciech Pysz, Ślązak DMP-401 URC