Odbiornik opisuje konstruktor, mgr inż. Marek Habrat:
Pracę w Unitrze rozpocząłem w 1981. Było wtedy wielkie "zapotrzebowanie" na fale krótkie (m.in. ze względu na odbiór audycji RWE). Ówczesny szef działu konstrukcyjnego, inż. J.Górka przywiózł z COBRESPU* odbiornik Yacht-Boy f-my Grundig. Właśnie na nim wzorowałem się projektując R-601.
R-601 to nazwa wg bydgoskiego kodu, Roksana to imię zainspirowane piosenką grupy Police.
Fale krótkie z pojedynczą przemianą częstotliwości. Diodowy układ ARW, wzmacniacz w.cz. z tranzystorem FET , suwakowy przełącznik podzakresów to rozwiązania zaczerpnięte z Grundiga. P.cz i m.cz typowe. Skokowa zmiana barwy tonu i aktywny filtr zasilacza sieciowego mojego pomysłu.
Zasilanie: 6 x AA lub sieć 220V.
W założeniu OR miał być tani, więc zbudowany wyłącznie z krajowych elementów a zarazem mieć wymiary Yacht-Boya (grubość 45 mm). Nie było to łatwe zadanie. Dwa potężne, powietrzne kondensatory obrotowe produkowane w Bydgoszczy zmieściły się tylko dzięki pomysłowości konstruktorów-mechaników (większy zamaskowany jest nadrukiem skali).
Przełącznik podzakresów krótkofalowych to przeróbka trójpozycyjnego przełącznika z OR DANA.
W końcu udało sie i przez kilka lat Roksana była produkowana i sprzedawana nie tylko w kraju (była wersja z UKF - CCIR).
Do dziś gra u mnie w domu.
Powstała również wersja Roksany o nazwie Skand R-628 - produkowana już przez spółkę UNITREX.
* Centralny Ośrodek Badawczo Rozwojowy Elektronicznego Sprzętu Powszechnego Użytku
Schemat rysowany ręcznie, z drobnymi błędami z czasów projektowania odbiornika.
Dla porównania "Schemat poprawiony".