Logo OldRadio Przekaż sybmoliczną złotówkę na utrzymanie i rozwój katalogu starej radiotechniki
  KARTA KATALOGOWA nr 01541
 
 Podstawowe informacje o urządzeniukarta wyświelana 4483 razy  
 producent: Fonica kraj: PL
 model: G-601f rok prod.: 1972
 rodzaj sprzętu: Gramofon  klasyfikacja: stacjonarny bez wzmacniacza 
 elementy aktywne: bez elementów aktywnych zasilanie sieć, zmienny
 wymiary:  zakresy: 16 33 45 78
 lampy / tranzystory:  
 
   Opis:
Gramofon będący rozwinięciem konstrukcyjnym gramofonu G-600f. Zastosowano nowocześniejsze, importowane ramię produkcji Micro-Seiki, rezygnując całkowicie z ramienia własnej konstrukcji. Ramię to posiada zdejmowalną głowicę z bagnetowym mocowaniem typu SME. Profilowana rurka ramienia umożliwia mocowanie głowic typu prostego, co znacznie powiększa kompatybilność całej konstrukcji. Ramię wyposażone jest w system kompensacji siły dośrodkowej, tzw. anti skating. Podnośnik ramienia, nazywany ówcześnie w kraju "mikrodźwigiem", mocowany jest za pomocą obejmy do osi montażowej ramienia.
W napędzie gramofonu nie poczyniono większych zmian. Silnik prądu zmiennego napędza za pomocą paska kółko pośredniczące z 4 średnicami, które następnie przekazuje obroty na wewnętrzną stronę krawędzi talerza za pośrednictwem gumowej rolki. Wybranie odpowiedniej prędkości obrotowej wiąże się ze skokowym ustawieniem gumowej rolki na wysokości odpowiedniej średnicy kółka pośredniczącego. Płynna regulacja obrotów polega na ustaleniu precyzyjnej wysokości rolki na spadzistym zboczu kółka.
Uproszczono układ podglądu prędkości obrotowej. W gramofonie G-600f tarcza stroboskopowa znajduje się po wewnętrznej stronie bieżni rolki, co wymagało zastosowania skomplikowanego szklanego peryskopu, aby umożliwić podgląd z brzegu talerza. W gramofonie G-601f, tarcza stroboskopowa umieszczona jest po zewnętrznej stronie tej samej bieżni, więc do jej podglądu wystarczy szklane lusterko. Z uwagi na konieczność ustawienia neonówki pionowo, skrzynka jest nieco głębsza niż w G-600f.
Pokrywa gramofonu wykonana jest z przezroczystej, giętej tafli PCV - otwarta na bokach, podparta z przodu i tyłu. Pokrywa jest nastawiana, co znaczy że nie jest przytwierdzona na stałe żadnymi zawiasami.
Gramofon w zabudowie samoistnej spotykany jest dużo rzadziej niż w wersji ze wzmacniaczem, opracowanym rok później Fonomasterem, gramofonem, który na dobre zaprowadził technikę Hi-Fi do polskich domów.