Logo OldRadio Przekaż sybmoliczną złotówkę na utrzymanie i rozwój katalogu starej radiotechniki  
  Renowacja odbiorników
 
Renowacja starych odbiorników radiowych
Wstęp

Kolekcjonowanie, renowacja i przywracanie dawnego blasku starych radioodbiorników może być bardzo pasjonującym zajęciem. Obecnie takie modele pełnią funkcje przede wszystkim dekoracyjne, zatem ich wygląd zewnętrzny ma kluczowe znaczenie. Odrestaurowane radio stanowi piękny element wnętrza w stylu retro.
Można znaleźć sporo publikacji na temat naprawy i odnawiania starych radioodbiorników, większość z nich dotyczy jednak naprawy elektroniki. W tym artykule skoncentruję się na odnowieniu drewnianej obudowy radia.
Renowację skrzynki możemy przeprowadzić samodzielnie. Nie wymaga to ani posiadania specjalistycznego sprzętu ani dużych nakładów finansowych ani specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Wystarczą podstawowe narzędzia oraz wizyta w sklepie z farbami ewentualnie także w sklepie drzewnym. Renowacja jest natomiast niesamowicie pracochłonna, wymaga cierpliwości, staranności i dokładności. Jeśli potrafisz trochę majsterkować, z to z pomocą poniższego „poradnika” z pewnością będziesz w stanie przywrócić dawny blask swojego radia.
Poniżej opisałem czynności, jakie należy wykonać w przypadku remontu mocno zniszczonej budowy (czyli dla większości egzemplarzy jakie można nabyć na targach starci czy aukcjach internetowych). Oczywiście jeśli obudowa jest w lepszym stanie niż opisana przeze mnie, niektóre czynności jak np. wymiana zniszczonych elementów czy naprawa okleiny możemy pominąć.
Jako przykład posłuży odbiornik Graetzor Aeropilot z 1935 roku, zaprezentowany (przed renowacją) na zdjęciach obok. Na pierwszy rzut oka wygląda nienajgorzej, trochę uszkodzeń forniru i ślady po robakach. Jednak po bliższym przyjrzeniu się zauważymy, że ubytków forniru na górze skrzynki nie da się naprawić, a fornir trzeba wymienić. Mocno zniszczone przez robaki,rozsypujące się w rękach ścianki wymagają wymiany lub wzmocnienia, itd.
Całość prac możemy podzielić na kilka etapów, które zostaną szczegółowo opisane w poszczególnych rozdziałach.

autor: Marek Tomczak