Logo OldRadio Przekaż sybmoliczną złotówkę na utrzymanie i rozwój katalogu starej radiotechniki  
  Philips
 
Philips pojawia się w krajobrazie przemysłu polskiego w roku 1922, kiedy to w Warszawie powstaje Polsko-Holenderska Fabryka Lampek Elektrycznych, produkująca żarówki i sprzęt oświetleniowy. Pierwszym produktem fabryki była jednowatowa żarówka, montowana z elementów holenderskich. W roku 1923 powstają pierwsze własne budynki fabryki przy ul. Karolkowej. W roku 1928 firma zostaje przekształcona w Polskie Zakłady Philips S.A. Od tego czasu w zakładach produkowane są także lampy radiowe.
Ważnym momentem w rozwoju fabryki oraz w rozwoju polskiego przemysłu jest budowa w 1930 r. pierwszej w Polsce "''huty szklanej dla produkcji baloników do lamp oświetleniowych i radjowych''". Uroczystego otwarcia fabryki dokonał dr Anton Philips, dyrektor generalny koncernu Philipsa a udział wzięli m.in. prezydent Mościcki i minister Kwiatkowski. Również w roku 1930 rozpoczyna się próbny montaż odbiorników radiowych z podzespołów importowanych z Holandii a w roku 1932 seryjna produkcja odbiorników na nowoczesnych liniach produkcyjnych sprowadzonych z Holandii. Co roku pojawiają się nowe modele odbiorników. W produkcji materiałach reklamowych Philipsa, podobnie jak u innych producentów corocznie pojawiały się nowe modele odbiorników "na sezon", np. sezon 1935/36. Od września 1939 r. zakłady przeszły pod zarząd niemiecki i kontynuowały produkcję na potrzeby III Rzeszy.
3 sierpnia 1944 r., dwa dni po wybuchu Powstania Warszawskiego powstańcy opanowują Polskie Zakłady Philips. We wrześniu, po klęsce Powstania natępuje demontaż maszyn i urządzeń z Zakładów Philips i wywożenie ich do Weisswasser w Niemczech i do Krebs w Austrii. Do Austrii, gdzie ma powstać filia Philips'a, wywozi się również część personelu fabryki. Dyrekcja i pracownicy pochodzenia holenderskiego opuszczają Warszawę. Budynki Zakładów Philips w Warszawie przy ul.Karolkowej i Grzybowskiej zostają spalone i zburzone.

Więcej o historii i produkowanym przez Philipsa sprzęcie znajdziesz w wirtynach poświęconych polskiej, przedwojennej radiotechnice:
Tomasz Szcześniak tutaj znajdziesz oddzielną stronę Philips Polska
Maurycy Bryxtutaj Philips pośród innych polskich producentów.
Henryk Berezowskizastosowane przez realizatorów technicznych witryny "wodotryski" nie pozwalają na podanie bezpośredniego linku do Philipsa u H.Berezowskiego, musisz poszukać sobie sam.