Logo OldRadio Przekaż sybmoliczną złotówkę na utrzymanie i rozwój katalogu starej radiotechniki  
  Kącik Pioniera Polskiego
 
Kliknij, by zobaczyć szczegóły budowy Pioniera lub kota W "Kąciku" spotkamy wiele fotografii przeróżnych Pionierów. Bohaterem strony tytułowej - dla urozmaicenia - będzie kot ale za to z Pionierem w tle. Kot ów, a jeszcze dokładniej kotka, zawsze pojawia się przy okazji fotografowania odbiorników. Siada "na baczność" i patrzy prosto w obiektyw. Chociaż nie ogląda nigdy swoich zdjęć, przeczuwa, że w tym momencie będzie się działo coś ważnego. Tym razem Pionier został wyniesiony na słoneczko w celu sfotografowania detali budowy. Widoczne po bokach drewniane elementy służą do bezpiecznego ustawienia chassis "do góry nogami".

Pionier to pierwsza powojenna konstrukcja polskiego odbiornika. Przed nim produkowana była Aga na licencji szwedzkiej oraz PZT Orion na licencji węgierskiej. Konstrukcję opracował zespół Wilhelma Rotkiewicza (twórca m.in. przedwojennego Detefonu) z Państwowej Fabryki Odbiorników Radiowych w Dzierżoniowie (PFOR). Fabryka ta często zmieniała nazwę. Nazywała się m.in. DZWUR, czyli Dolnośląskie Zakłady Wytwórcze Urządzeń Radiowych, T-6 a w końcu "Diora". Z założenia miało to być radio tanie i dostępnego dla masowego użytkownika. Do produkcji seryjnej wszedł w 1948r. i w różnych odmianach produkowany był przez prawie 20 lat.

Modele umieszczane są w "Kąciku", jeśli spełniają jeden z niżej wymienionych warunków: a/odbiornik ma w nazwie słowo "Pionier"; b/ odbiornik produkowany był w identycznych lub podobnych obudowach, jak Pionier; c/ układ elektryczny jest identyczny lub podobny, jak w Pionierze.

Warunki te - oprócz tytułowych Pionierów - spełniać będzie Mazur, Promyk, Juhas, Beskid, Lotos i może coś jeszcze. Nie zostały natomiast uwzględnione odbiorniki o bardzo podobnym układzie elektrycznym ale z klawiszowym przełącznikiem zakresów (np. Nokturn). Jak to zwykle bywa w przypadku żyjących stron WWW, są w ciągłej budowie lub przebudowie. Taki też jest status tej strony.

Obudowy Pionierów

Przegląd modeli

Układ elektryczny